Na co si dát pozor u operativního leasingu?

Přemýšlíte o pořízení nového auta, ale nemáte na něj dostatek financí? Určitě už jste slyšeli o možnosti využít operativní leasing. Tento druh dlouhodobého pronájmu s sebou přináší řadu výhod. Za pravidelný měsíční poplatek si můžete dopřát komfort nového auta a nemusíte se téměř o nic starat. Ale znáte i stinné stránky této služby? Nerozhodujte se jen podle financí a zvažte i další významné skutečnosti.

Kdo může auto řídit?

Když si auto pronajímáte, leasingová společnost počítá s tím, že jej budete řídit vy, případně členové Vaší rodiny. Některé leasingové společnosti dokonce vyžadují individuální schvalování řidičů. Pokud tedy budete auto půjčovat známým a kamarádům, může Vám hrozit pokuta.

Servis

Slibujete si od pronájmu, že budete mít plný servis automaticky zdarma? Nemusí to být pravda. Levnější typy leasingů mohou zahrnovat jen základní servis v podobě pravidelných povinných prohlídek a zbytek si musíte zaplatit sami.

Počet najetých kilometrů

Ve smlouvě máte stanoveno, kolik kilometrů můžete ročně ujet. Zpravidla to bývá 20 000 km, případně lze za vyšší cenu nájemného stanovit i vyšší limit. Pokud ale dohodnutou hranici přesáhnete, předpokládá se, že jste auto opotřebili více, než bylo dohodnuto, a budete si muset připravit další finance – běžně se platí okolo 1-2 Kč za každý kilometr navíc.

Opotřebení vs. poškození auta

Při pronájmu firma předpokládá, že bude auto mírně opotřebeno. Pokud je ale poničeno, může po Vás leasingová společnost chtít škodu zaplatit. Ale kde je hranice mezi běžným opotřebením a poškozením? Podle společnosti Kia se za poškození považují například poničená litá kola, škrábance, znečištěné sedačky, poškrábaná přístrojová deska, zakouřený interiér.

Cena odkupu

Firmy sice deklarují, že pokud budete mít zájem, můžete si auto na konci pronájmu za zbytkovou cenu odkoupit, ale jak moc je to výhodné? Většinou moc ne. Zbytková cena se stanovuje až několik týdnů před koncem pronájmu a určuje se podle aktuální tržní situace. Pokud tedy už teď víte, že byste auto chtěli koupit, využijte pro financování spíše klasický spotřebitelský úvěr.